Salg av barnehager - status

Innhold

Salg av barnehager vil bli behandlet som egen sak av kommunestyret 11.februar 2026. Her følger en oppsummering av saken.

Vedtak om salg av seks barnehager


Kommunestyret har vedtatt å selge barnehager for 250 mill kr, jf.  KST-275/23 (Strategidokument). Kommunedirektøren har i 2025 fått i oppdrag å selge barnehager for 100 mill kr. 

Det er vedtatt at det er barnehagene Styrvoll, Hvarnes, Rødbøl, Borgejordet, Lysheim og Grevle barnehager som skal selges denne høsten, jf. 19.03.25 (KST-027/25). 

Kommunestyret behandlet sak om salg av barnehager i møtet 12.11.2025. 


Hva skjer nå - status pr 17.desember

Lovlighetskontroll

Kommunestyret vedtok 10.12.2025 lovlighetskontroll. Saken om lovlighetskontroll vil nå bli sendt over til Statsforvalteren i Vestfold og Telemark for behandling. Statsforvalteren kan påtale feil og eventuelt oppheve vedtak hvis det er vurdert ugyldig. Den fremsatte lovlighetskontrollen gjelder tre forhold: 

(1) om ettersending av et tilleggsnotat bryter med kommuneloven § 11-3, 

(2) det bes om vurdering av andre eventuelle brudd på lov og god forvaltningsskikk, og 

(3) det bes om vurdering av om beslutning om lukking av møte var i tråd med lovens regler 

Fortsatt forhandlinger

Saga Corporate (megler) fortsetter dialogen med budgiver for å kunne gjennomføre prosessen i henhold til vedtak. Budet inkluderer: Grevle, Lysheim, Borgejordet, Styrvoll og Rødbøl barnehage. Forbehold i budet er at Hvarnes barnehage legges ned før transaksjonen gjennomføres. 

Kjøper vil i løpet av desember og januar gjennomgå dokumentasjonen som ligger til grunn for salg av barnehagene.

Befaring av eiendommene

Kjøper det er inngått budaksept med, vil befare barnehagene Grevle, Lysheim, Borgejordet, Rødbøl og Styrvoll 18. og 19.desember. Styrerne er informert om dette.

Salg av barnehagene - sak i kommunestyret i februar 2026

Salg  av barnehager vil bli behandlet som egen sak av kommunestyret 11.februar 2026. Kommunestyret kan ved behandling av saken vedta at barnehagene selges i henhold til bud eller at kommunen ikke aksepterer budet. 

Det kan fortsatt ta tid før alle detaljer er avklart og endelig besluttet. Kommunedirektøren har vurdert at en virksomhetsoverdragelse ikke kan gjennomføres med virkning fra 1.januar 2026. Tidspunkt for virksomhetsoverdragelse vil bli en del av forhandlingene.

Til toppen