Endelig åpner det ferdige konseptet i Glassverksparken! Alle i Larvik er hjertelig velkomne.
Glassverksparken har vært under oppussing, og skal være klar fredag 26. juni. Den formelle åpninga skjer fra ca. 17.00 til ca. 19.30, og vil inneholde både dans, musikk, snorklipping og taler.
På scenen kommer flere kjente fjes, blant andre The Voice-deltaker Mikael Omsland Zakariassen, og konferansier Kjeld-Willy Hansen. Sistnevnte gleder seg til å være en del av åpninga:
– Jeg stiller som konferansier ved åpningen av bydelens nye oase fordi Torstrand er mitt barndomsparadis. Jeg synes det er stas å bidra en smule til den transformasjonen som nå finner sted der.
Et ønske fra innbyggerne
Glassverksparken ligger like ved boligområdet Glassverkstunet på Torstrand, med adresse Glassverksgata 1. Parken har stått relativt ubrukt de senere årene. Det siste halvåret har parken derimot vært under oppussing, i regi av Områdesatsing Torstrand. Arbeidet utføres av iVekst, Laugstol elektro, og anleggsgartner Strandman AS.
Mange av parkens oppjusteringer er etter ønske fra innbyggerne selv, fra ett av områdesatsingens innbyggerverksteder i 2025.
Parken har gått under arbeidsnavnet “Den hemmelige hagen”, fordi den er tenkt som et frodig og rolig tilholdssted. Håpet er at beplantningen og møblementet i parken skal innby til både sosialt samspill mellom innbyggere, samt mulighet for å trekke seg tilbake og nyte sola i eget selskap.

Klare for åpning
Primus motor i utviklingen av Glassverksparken, er programleder i områdesatsing Torstrand, Hanne Jensen Moth, og landskapsarkitekt i Larvik kommune, Jenny Hartveit. Begge to gleder seg til åpninga 26. juni.
– Vi har jobbet med Glassverksparken ganske lenge nå. Først gjennom to innbyggerverksteder, som førte til etableringen av en innbyggergruppe, som igjen førte til det midlertidige konseptet som stod klart før jul.
Nå gleder vi oss til å innvie det endelige parkkonseptet i slutten av juni, og håper at parken vil bli godt brukt av alle hele året, sier programleder Hanne.
Arkitekt Jenny stemmer i:
– Det har vært både spennende og lærerikt å jobbe så tett på innbyggerne hele veien. Det gjør at jeg føler meg trygg på at parken vil falle i smak hos mange. Jeg håper at vi har klart å skape en park du vil komme tilbake til, og at det blir en løs og ledig stemning på åpninga, smiler hun.

En park for alle
Glassverksparken ligger på Torstrand, men er åpen for alle i Larvik, ikke bare de nærmeste naboene.
Ønsker du eller ditt frivillige lag/forening å leie parken, kan dere lese mer om hvordan dere går frem her.
Mer informasjon om åpninga finner du ved å følge Bydel Torstrand på Facebook.