Slik kan den nye legevakta bli

Innhold

Larvik kommune er i full gang med å planlegge en ny og funksjonell legevakt på Farriseidet.

Skisse Ny Larvik Legevakt Norconsult Og Nordic Office Og Architecture
Illustrasjon: Norconsult og Nordic Office of Architecture

I 2023 vedtok kommunestyret at den nye legevakta skulle bygges på Farriseidet, rett ved E18. 

I fjor fikk Norconsult har oppdraget med å utarbeide skisseprosjekt og reguleringsplan, og planen er et bygg på inntil tre etasjer. Skissene ble presentert i formannskapet onsdag 12. mars.

I tillegg til legevakt, planlegges det for fire fastlegekontor og vaksinasjon/migrasjonstjenester i andre etasje. Det reguleres også for en tredje etasje som det foreløpig ikke er konkrete planer for.

Her kan du se skisseprosjektrapporten
Ragne Farmen Og Borgar Lindhjem
Prosjektutviklerne Ragne og Borgar på befaring på legevaktstomta i fjor. Foto: Oleg Nemchenko

– Grundig prosess

Prosjektutviklerne Borgar Lindhjem og Ragne Farmen leder arbeidet fra Larvik kommune. De forteller at planleggingen av den nye legevakta har vært grundig utarbeidet sammen med ansatte fra legevakta. 

– De har sikret at legevakta utformes på en måte som ivaretar både pasientenes og de ansattes behov. Det vil for eksempel være mulig å stenge av en del av legevakten ved smitteutbrudd eller en pandemi, uten at en må gjøre store bygningsmessige endringer, forteller prosjektutvikler Ragne Farmen i Helse og mestring.

– Målet vårt er at reguleringsplanen godkjennes i år, og at selve byggeprosjektet gjennomføres neste år, sier Borgar Lindhjem.

Skisse Ny Larvik Legevakt Norconsult Og Nordic Office Og Architecture (2)
Illustrasjon: Norconsult og Nordic Office of Architecture

Ser fram til å flytte

– Den nye legevakten vil gi innbyggerne i Larvik et enda bedre helsetilbud i moderne og tilrettelagte lokaler, sier Stine Iversen ved Larvik legevakt. 

Iversen er avdelingsleder på legevakta, og forteller at de ansatte ser fram til å flytte.

– Samarbeidet med Norconsult har vært veldig bra, og de har forstått hva det er vi ønsker å oppnå når vi nå bygger for framtida, avslutter hun.

Stine Iversen Larvik Legevakt
Stine Iversen ved Larvik legevakt.
Til toppen