Barnehage - Jeg er meg

Innhold

I prosjektet «Jeg er meg!» jobber vi for å fremme barns seksuelle helse og for å forebygge seksuelle overgrep mot barn. Her finner du informasjon om hvordan vi jobber med dette i barnehagene i Larvik.

I barnehagen ønsker vi at alle barn skal oppleve trygghet, respekt og mestring. 

«Jeg er meg» er en naturlig del av vårt pedagogiske arbeid og handler om å styrke barnas selvfølelse, kroppsbevissthet og evne til å sette egne grenser. 

Gjennom lek, samtaler og aktiviteter tilpasset barnas alder og utvikling blir barna kjent med egen kropp, følelser, vennskap og relasjoner. De får et språk for å uttrykke tanker, følelser og behov, og øver på å vise omsorg, respektere andres grenser og si ifra dersom noe ikke føles riktig. 

Arbeidet er en viktig del av barnehagens arbeid med å fremme trygg og sunn seksuell helse, livsmestring og gode relasjoner. Samtidig bidrar det til å forebygge krenkelser, vold og seksuelle overgrep mot barn. Gjennom «Jeg er meg» får barna blant annet erfaring med å: 

  • Bli kjent med egen kropp og egne følelser

  • Utvikle et språk for kropp, følelser og grenser

  • Uttrykke egne behov og respektere andres grenser

  • Styrke selvfølelse, trygghet og omsorg for andre

  • Lære om gode og vonde hemmeligheter

  • Øve på å si fra når noe ikke føles greit

Årshjul 0-3 år

Årshjulet viser hvordan barnehagene jobber med temaene.

årshjul jeg er meg.png

Årshjul 4-6 år

årshjul jeg er meg 2.png
Til toppen