Våknet til vinterens første snøvær 

Innhold

Snøen har latt vente på seg denne vinteren, men dukket opp i kombinasjon med sterk vind fredag 2. januar. Nedbørsmengdene er ventet å avta raskt. 

første snøvær 2026 3.jpg
Saltbilen var på veiene i morgentimene der hvor bussene kjører. Når snøværet har gitt seg blir det brøytet og strødd.

Ifølge yr.no skal snøværet gi seg i løpet av fredag formiddag. Da kommer også brøytebilene på veien. 

– Veldig mange steder blåser snøen bare vekk. Vi må heller ta stedene det fonner seg, og strø etter det. For det er såpass kaldt i bakken at vi regner med at det blir glatt. Og der vi brøyter blir det polert under brøyteskjæret. Vi kommer med grus der, sier Håkon Bergan Pedersen ved kommunalteknikk på Øya. 

Han understreker at snøen er lett og fin å kjøre gjennom, og på de fleste steder er snømengdene under de åtte centimeterne som er standarden for når brøyting skal igangsettes. 

første snøvær 2026.jpg
Moa på Torstrand.
første snøvær 2026 2.jpg
Øya-krysset.

– Om det skulle snødd videre kunne vi bare brøytet med en gang. Men nå kommer vi til å avvente til snøværet gir seg, og så brøyte og strø umiddelbart, sier han. 

Kommunen har også hatt en saltbil på veiene i morgentimene. 

– Vi kjører saltroder der bussene skal kjøre, som har gummiskjær under og er effektiv under forhold som dette, sier Bergan Pedersen. 

Til toppen