Lokale organisasjoner som er registrert i Frivillighetsregisteret, kan søke om statlig tilskudd til integreringsarbeid
Larvik kommune deler årlig ut ca. 900 000 kroner til lokalt inkluderingsarbeid i denne ordningen, på vegne av Integrerings- og mangfoldsdirektoratet (IMDi).
Frist for å søke
Søknadsfristen er 15. februar.
Hvem kan søke - og til hva?
Frivillige organisasjoner som er registrert i Frivillighetsregisteret kan søke. Organisasjonene må være registrert med adresse i Larvik kommune.
Alle lokale frivillige organisasjoner kan søke om prosjektmidler i ordningen. Innvandrerorganisasjoner har i tillegg mulighet til å søke om driftsstøtte.
Det gis bare støtte til tiltak som foregår innenfor Larviks kommunegrenser.
Målet med tilskuddsordningen er å fremme deltakelse og integrering i samfunn og arbeidsliv blant personer med innvandrerbakgrunn, gjennom:
økt deltakelse, medvirkning og representasjon blant personer med innvandrerbakgrunn på ulike samfunnsarenaer og i det frivillige organisasjonslivet lokalt og nasjonalt
økt kunnskap om det norske samfunnet, bedre norskferdigheter og digitale ferdigheter og å bidra til kvalifisering for deltakelse i arbeid og utdanning blant personer med innvandrerbakgrunn
motvirkning av barrierer mot integrering, slik som rasisme, diskriminering, negativ sosial kontroll, æresmotivert vold, kjønnslemlestelse og tvangsekteskap samt arbeid med økt likestilling mellom kjønnene
økt kunnskap om deltakelse og integrering i befolkningen, styrket kompetanse og kapasitet i frivillige innvandrerorganisasjoner og økt samarbeid mellom organisasjonene og med offentlige myndigheter
Kriteriene for tilskuddsordningen er fastsatt i forskrift om tilskudd til integreringsarbeid i regi av frivillige organisasjoner.
Hvordan vurderer vi søknadene?
I vurderingen av søknadene legger Larvik kommune vekt på:
en tydelig målsetting i tråd med målene som er satt for ordningen
en definert målgruppe som er i samsvar med målgruppen for ordningen
en realistisk plan for gjennomføring og fremdrift
graden av frivillig innsats
et realistisk budsjett, med informasjon om eventuell inntekt/støtte fra andre enn IMDi/kommunen
organisasjonens relevante kompetanse, tidligere erfaringer og måloppnåelse
organisasjonens vurdering av mulige utfordringer ved gjennomføringen, og planene for å forebygge eller løse dem hvis de oppstår
På oppfordring fra IMDi blir tiltak som fremmer norsktrening, og prosjekter som bidrar til å forebygge rasisme og diskriminering, bli prioritert i 2026.
Søk tilskudd til integreringsarbeid (IMDi-midler)Om prosjekttilskudd
Prosjekttilskudd gis til tiltak eller prosjekter som har personer med innvandrerbakgrunn som hovedmålgruppe, og som bidrar til å nå ett eller flere av målene A, B og/eller C (ovenfor).
Prosjekttilskudd kan søkes av alle kommunens lokale frivillige organisasjoner.
Det gis bare støtte til tiltak som foregår innenfor Larviks kommunegrenser.
Kommunen kan avslå eller redusere tilskuddet hvis prosjektet får støtte fra andre statlige ordninger.
Larvik kommune gir i hovedsak ettårig tilskudd. For prosjekter med lengre varighet, er det mulig å fremme søknad om IMDi-midler til samme tiltak inntil tre år på rad.
Prosjektmidlene kan ikke benyttes til:
investeringer og anskaffelser
generell drift av organisasjonene
konferanser, seminarer og lignende for offentlige ansatte
Vedlegg til søknad om prosjekttilskudd:
prosjektbeskrivelse
budsjett for prosjektet
fremdriftsplan
Om driftstilskudd (til innvandrerorganisasjoner)
Driftstilskudd kan kun gis til lokale innvandrerorganisasjoner (som er registrert i kommunen).
”Lokal innvandrerorganisasjon” betyr i denne sammenheng en organisasjon hvor flertallet av medlemmene har innvandrerbakgrunn og har bostedsadresse i kommunen, og der organisasjonen både er registrert og har hoveddelen av aktivitetene sine i kommunen.
For å få driftstilskudd er det en forutsetning at organisasjonen aktivt arbeider for å øke arbeids- og samfunnsdeltakelsen blant personer med innvandrerbakgrunn.
I tillegg må organisasjonen ha eksistert i minimum ett år på søknadstidspunktet, og ha minst 20 tellende medlemmer.
Driftsstøtte kan ikke gis til organisasjoner som mottar driftsstøtte fra andre statlige tilskuddsordninger.
Søknadene om driftstilskudd blir vurdert opp mot målene om å:
styrke innvandreres deltakelse i lokalsamfunn og i det frivillige organisasjonslivet
styrke innvandrerorganisasjoners kompetanse og kapasitet
øke innvandrerorganisasjonenes samarbeid med det offentlige og med andre frivillige aktører
Vedlegg til søknad om driftsstøtte:
årsrapport eller årsmelding fra siste driftsår
regnskap fra siste driftsår
budsjett for søknadsåret
oversikt over foreningens planlagte aktiviteter (i søknadsåret)
organisasjonens vedtekter (som blant annet viser foreningens formål)
egenerklæring på at organisasjonen oppfyller kravene til innvandrerrepresentasjon
egenerklæring for antall tellende medlemmer
Denne malen kan du bruke som hjelpemiddel når du skal søke om driftstilskudd:
Kontaktpersoner
Helene Gutterød Huseby (migrasjonsrådgiver, Larvik læringssenter)
E-post: helene.gutterod.huseby@larvik.kommune.no Telefon: 46 65 06 29
Silje Strømberg (tilskuddskoordinator, Flyktningtjenesten)
E-post: silje.stromberg@larvik.kommune.no Telefon: 98 23 19 47
Mari Sørensen (Kultur og idrett)
E-post: mari.sorensen@larvik.kommune.no Telefon: 98 82 73 63