Larvik kommune tar et stort skritt inn i framtida når det nye elektroniske pasientjournalsystemet Aidn tas i bruk fra onsdag 11. november. I ukene rett før oppstart skal avdelingene overføre og kvalitetssikre data. Det kan gi redusert kapasitet og tilgjengelighet for enkelte tjenester.
Det eksisterende pasientjournalsystemene i kommunen har vært i bruk i over 20 år.
Med innføringen av det skybaserte systemet får helsepersonell i Larvik et moderne, intuitivt og trygt verktøy som gir konkrete gevinster som mindre dobbeltarbeid, bedre beslutningsgrunnlag og mer tid på pasientnært arbeid.
Hva betyr dette for deg som innbygger, pasient og pårørende?
Overgangen til det nye systemet legger til rette for tryggere tjenester og enklere kommunikasjon med helsetjenesten:
Samler viktig informasjon på én plass, slik at helsepersonell raskt og sikkert har tilgang til oppdaterte opplysninger når de trenger det.
Mye av det administrative arbeidet blir forenklet og automatisert. Det betyr mindre tid foran dataskjermen og mer tid til direkte kontakt og oppfølging av pasienter og brukere.
Det blir enklere for helsepersonell å samhandle på tvers av avdelinger og tjenester, noe som gir et mer helhetlig og samordnet tilbud for pasienter og pårørende.
Det at registrering og dokumentasjon går raskere og krever færre "klikk", gjør at vi kan bruke mer av tiden vår ute hos pasientene og på god omsorg. Det blir en helt ny hverdag for oss,
Mye manuell registrering i uke 44 og 45 – kan gi redusert kapasitet
I ukene rett før oppstart – nærmere bestemt i uke 44 og 45 – krever overgangen en ekstra stor innsats fra helsepersonell på avdelinger med å overføre og kvalitetssikre data.
Mye tid vil gå med til manuelt å registrere informasjon over i det nye systemet. Dette gjøres for å sikre at all pasientinformasjon blir korrekt og trygt overført før oppstarten 11. november.
– Dette arbeidet vil påvirke kapasiteten og tilgjengeligheten ved enkelte av våre tjenester. Blant annet vil Tjenestekontoret ha noe redusert kapasitet, og Larvikshjelpa får noe redusert åpningstid og tilgjengelighet i perioden, forteller prosjektleder Elisabeth Hauan.
Hun understreker at nødvendige og akutte helse- og omsorgstjenester vil løpe som normalt og blir prioritert.
– Vi vet at ukene med datapunching i forkant vil kreve ekstra innsats, men gevinsten i tiden fremover vil bli stor for både helsepersonell, pasienter og pårørende Vi ber om forståelse fra innbyggerne for at noen svar- og behandlingstider kan bli litt lenger enn vanlig i disse forberedelsesukene, sier Hauan.
– Et nødvendig og etterlengtet løft
Kommunalsjef for helse og mestring, Guro Winsvold, ser frem til at det nye systemet tas i bruk etter en lang og grundig forberedelsesfase.
– Dette er et etterlengtet løft for hele helse- og mestringssektoren i Larvik. De gamle systemene våre har tjent oss vel, men har gått ut på dato. Med Aidn får vi et moderne og fremtidsrettet verktøy som forenkler hverdagen til de ansatte og gir bedre kvalitet på tjenestene våre.
– Gleder oss til en mer brukervennlig hverdag
Også blant de ansatte som skal bruke systemet i det daglige, er forventningene store.
– Vi gleder oss veldig til å ta i bruk Aidn. Systemet er mye mer intuitivt og enkelt å navigere i enn det vi er vant til. Det at registrering og dokumentasjon går raskere og krever færre "klikk", gjør at vi kan bruke mer av tiden vår ute hos pasientene og på god omsorg. Det blir en helt ny hverdag for oss, avslutter prosjektleder Elisabeth Hauan.
Fakta om Aidn
Et moderne og skybasert elektronisk pasientjournalsystem utviklet for kommunehelsetjenesten
Samler pasientinformasjon på én trygg plattform og forenkler de ansattes arbeidshverdag
Har et intuitivt design med enkle menyvalg og færre klikk
Inneholder smart beslutningsstøtte som hjelper helsepersonell med faglige vurderinger
Tilpasset mobil og nettbrett slik at dokumentasjon kan gjøres direkte hos pasienten
Utviklet av det norske teknologiselskapet Aidn i nært samarbeid med helsearbeidere
Innføres i Larvik kommune 11. november med over 1600 ansatte som brukere