– Erfaringene fra Tjølling blir gull verdt for Martineåsen

Innhold

Tolv nye omsorgsplasser i østfløyen ved Tjølling sykehjem står snart klare. Erfaringen fra ombyggingen tas med når vi skal planlegge Martineåsen omsorgssenter.

Fra venstre: Liv Arnhild Myrholmen, Monica Hammari, Henriette Kongssteien og Nina Aaeng-Brynhildsvoll
FORNØYD GJENG: Fra venstre: Liv Arnhild Myrholmen (avdelingsleder drift), Monica Hammari (virksomhetsleder sykehjem), Henriette Kongssteien (avdelingsleder) og Nina Aaeng-Brynhildsvoll (avdelingskoordinator).

– Vi ønsker å bruke muligheten mellom avslutning av byggeprosjektet og innflytting av pasienter. Blant annet skal vi se på de nye rommene og hvordan de fungerer – for både drift, pasienter og ansatte. Erfaringene fra Tjølling blir gull verdt for oss, forteller Ragne Farmen, prosjektutvikler i Larvik kommune før vi går i gang med runden.

Det lukter nymalt i det vi går opp trappa til 2. etasje.

– Her skal det i slutten av mai flytte inn 12 nye pasienter, og vi overtar rommene denne uka, sier en stolt Jan Martin Rolfsen, som er prosjektleder for ombyggingsprosjektet.

Med på runden var også virksomhetsleder Monica Hammari, representanter fra drift og helseteknologi, i tillegg til avdelingsleder for Kaupang, avdelingskoordinator og sykepleier fra sykehjemmet.

– En erfaren og kompetent gjeng å lytte til, sier Ragne Farmen.

På befaring - Tjølling sykehjem (3).JPEG
PÅ BEFARING: Hvordan fungerer de nye rommene? Hva tar vi med oss i planleggingen av Martineåsen omsorgssenter? Løsningene som er valgt ble diskutert under runden i avdelingen.

Det skal være lett for de ansatte å bruke tid på andre oppgaver, da er det viktig at den andre delen er smidig

Fellesstue - Tjølling sykehjem.JPEG
De nye omsorgsplassene er for personer med demens, og som har behov for institusjonsplass, men ikke skjermet enhet. Her fra fellesstua, som også har et uteområde rettet mot SFO.

– Handler om å se helheten

Liv Arnhild Myrholmen er avdelingsleder for drift i kommunen, og er også ansvarlig for vaskeriene.

– Det har vært mye å tenke på, men det handler om å se helheten. Vi har fått komme med innspill, og justert kursen underveis, forteller Myrholmen.

Hun har blant annet vært opptatt av lager, logistikk og hygiene.

– Det skal være lett for de ansatte å bruke tid på andre oppgaver, da er det viktig at den andre delen er smidig. Innredning og møblering er godt planlagt.

En annen som også har vært involvert i planleggingen av de nye rommene ved Tjølling sykehjem er Elisabeth Sørensen, som jobber med helseteknologi i kommunen.

– Vi har valgt å ha et sykesignalanlegg med varsling. Dette bruker vi på alle sykehjemmene. Du kan også koble sensorer på anlegget, hvor de ansatte får varsler når pasienter går ut av sengen, er urolig eller går ut døra, forklarer Sørensen.

– Det betyr også at vi kan planlegge ressursene – de ansatte – på en annen måte. Vi har allerede utfordringer med rekruttering, da må vi tenke smart. Teknologi som dette gjør at vi kan ha digitale tilsyn, slik at de ansatte kan bruke tiden på pasientene, utfyller Ragne Farmen.

Kunst på veggen Tjølling sykehjem.JPEG
KUNST MALES VEGGENE: Siste finish før pasientene kan flytte inn.

Fargevalg demper uro

Det er flotte og behagelige farger på veggene. Pasientrommene har fått en dempet grønnfarge, fellesrom som kjøkken og stue har fått en brudrød farge, mens lager og kontor har fått en dempet gyllenrosa farge.

– Vi som jobber her har fått være med på å bestemme fargene. Farge-nyansene som er brukt demper uro, skaper trygghet og fremmer god søvn, forteller avdelingsleder Henriette Kongssteien.

Rommene mangler fortsatt seng og andre møbler, men det gjør ingenting for gjengen som diskuterer løsningene som er valgt.

– Badene er 5,8 kvadratmeter, det er minimum. På Martinåsen trenger vi større bad, da det vil være en annen pasientgruppe – de mest syke, som skal bo der.

Virksomhetsleder for sykehjem, Monica Hammari, er fornøyd med det hun ser.

– Du verden, så flott, stråler hun. Dette blir kjempebra, vi gleder oss til å ta det i bruk.

Fellesstue - Tjølling sykehjem (2).JPEG
Fellesstua på avdelingen.
På befaring - Tjølling sykehjem (2).JPEG
Liv Arnhild Myrholmen forteller om skyllerommet. Her er det en uren og ren sone. Døråpner med sensor gjør det enkelt å komme både inn og ut.
Toalett fellesstue - Tjølling sykehjem.JPEG
Slik ser toalettet på pasientrommet ut.
Takheis med skinne.JPG
Takheis med skinne, som kan løfte pasienter fra seng til bad når det er behov for det.

Farge-nyansene som er brukt demper uro, skaper trygghet og fremmer god søvn

Fra Rekkevik til Tjølling

Det er blant annet ansatte og flere av pasientene fra Rekkevik sykehjem som skal flytte til Tjølling, hvor de får et større fagmiljø og nyoppussede lokaler.

– Det skal fortsatt være aktivitet på Rekkevik. Bygningsmassen skal gjøres om til omsorgsboliger for mennesker med nedsatt funksjonsevne. Vi planlegger å bygge åtte leiligheter med en størrelse på rundt 50 kvadratmeter, forteller Odd Ivar Lågøen.

I dag er det 16 rom i bygget.

– I tilknytning til omsorgsleilighetene blir det tilgang til to store fellesareal. Det vil være mulig å dele arealet slik at det blir 4+4 omsorgsleiligheter med hvert sitt fellesareal. I tillegg vil tjenesten få tilgang til to omsorgsleiligheter på bakkeplan med egen inngang skjermet fra de øvrige.

Det kreves imidlertid bruksendring av bygningsmassen fra institusjon til omsorgsbolig som vi arbeider med nå.

– Dette håper vi å ha på plass slik at ombygging kan starte ved utgangen av året.

Rekkevik sykehjem
FORTSATT AKTIVITET: Rekkevik sykehjem skal gjøres om til omsorgsleiligheter til personer med nedsatt funksjonsevne.
Til toppen