Vi har påviste smittetilfeller på tre av våre skoler. Nærkontakter er satt i karantene og testes.
Status
Vi har påvist smittetilfelle ved Østre Halsen skole, Mellomhagen ungdomsskole og Stavern skole. Nærkontakter er satt i karantene og er, eller vil i løpet av dagen bli, testet.
Sporingsarbeidet har vist at det også er nærkontakter på Sky skole, Tjodalyng skole, Valby skole, Jordet skole og Hedrum ungdomsskole. Disse nærkontaktene er også i karantene og testes.
Nærkontakter skal sitte i karantene i ti dager uavhengig om svar på prøven er negativ (det vil si ikke påvist smitte).
Fjernundervisning
For å sikre forsvarlig undervisning i dagene som kommer er det besluttet at det skal gjennomføres fjernundervisning for flere enn de som nå sitter i karantene. Mange av våre lærere sitter også i karantene, men kan følge opp undervisningen hjemmefra
Dette gjelder:
- 6. og 7. trinn ved Østre Halsen skole
- 8-10. trinn ved Mellomhagen ungdomsskole (dvs hele skolen)
- 7. trinn ved Stavern skole
Mer informasjon om gjennomføring kommer fra den enkelte kontaktlærer.
Smittesporing
Når en person er påvist smittet av covid19 settes vedkommende i isolasjon og Larvik kommune setter i gang sporingsarbeid rundt vedkommende.
Da går man gjennom hvilke personer den smittede har hatt kontakt med i løpet av de siste dagene. Det diskuteres også detaljer for å avdekke hvem den smittede har hatt nærkontakt med.
- Alle nærkontakter blir satt i karantene i 10 dager
- Alle nærkontakter blir kontaktet av Larvik kommune
Se mer informasjon og definisjon av nærkontakt her.
Sporingsarbeidet pågår fortsatt og dette arbeidet kan avdekke flere nærkontakter.
Karantene
Personer som er i karantene kan gå ut av eget hjem, men skal unngå nærkontakt med andre.
Karantene omfatter å:
- Ikke gå på jobb eller skole
- Unngå reiser og ikke ta offentlig transport
- Unngå andre steder der man lett kommer nær andre ( f.eks. fritidsaktiviteter)
Alle nærkontakter skal i karantene i 10 dager og blir kontaktet av kommunens testteam for avtale om testing.
Uavhengig av testresultat skal nærkontakter være i karantene i 10 dager. Får du symptomer etter å ha blitt testet, skal du ta kontakt med testteamet for å bestille ny test.
Familiemedlemmer til personer som er definert som nærkontakter er ikke i karantene. Vi oppfordrer derimot familiemedlemmer til å være ekstra bevisst på smittevernreglene i hele karanteneperioden.